Jan Kašpar


† 11. 6. 2013 Ve věku 60 let zemřel herec Jan Kašpar, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, zakladatel Motoklubu vozíčkářů.

Ač byl sám na vozíčku po úrazu páteře v roce 1988, pomáhal druhým. Byl spoluzakladatelem občanského sdružení Svaz paraplegiků (nyní pod názvem Česká asociace paraplegiků - CZEPA), dlouholetým členem jeho předsednictva, významně se podílel na vzniku Centra Paraple. Byl příkladem člověka s aktivním přístupem k životu, založil MKV ČR (motoklub vozíčkářů), díky němuž mají vozíčkáři příležitost uskutečňovat akce na čtyřkolkách a jezdit na společné výpravy i do zahraničí.

Slova Honzy Kašpara: „Představte si, jak na vozíku zvládáme jízdu lesním terénem nebo polní cestou! V podstatě je to nemožné. Čtyřkolka nám dává možnost podívat se do přírody, kam bychom se jinak nedostali a závody jsou pro nás skvělý bonus. Chtěli bychom také zbořit mýty typu, že čtyřkolka je jen zábava pro zbohatlíky, kteří pak ničí přírodu. Ano, i tací se najdou, ale nemůžeme všechny čtyřkolkáře házet do jednoho pytle. Nechceme, aby čtyřkolka byla rovnítkem pro něco, co je veřejností vnímáno negativně.“